ÖNEMLİ BİR ÇEVRE SORUNU: ORMAN YANGINI (Yeni Haber...) (Fotoğrafa tıklayınız)

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de orman varlığını tehdit eden faktörlerin başında orman yangınları gelmektedir. Orman yangınlarının çıkış sebeplerine baktığımızda, yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığını, diğer bütün yangınların çıkış sebebinin insan olduğunu görmekteyiz... Dolayısıyla ülkemiz ormanları için en tehlikeli varlığın "İNSAN" olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Bu nedenle orman yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarını olabildiğince azaltmak için insanlarımızı bilgilendirmek ve eğitmek zorundayız. 

Ülkemiz Akdeniz iklim kuşağında yer almaktadır. Orman yangınları bu kuşağın kaçınılmaz olgusudur. Her yıl dünyada ortalama 4 milyon hektar, Akdeniz kuşağında ise ortalama 550 bin hektar orman yanmaktadır.  Ülkemizde yangına birinci derece hassas alan 7 milyon hektar, ikinci derece hassas alan ise 5 milyon hektardır. Buna göre ormanlarımızın yaklaşık % 60’ına tekabül eden 12 milyon hektarlık kısmı yangına çok hassas bölgelerde yer almaktadır.

Düzenli kayıtların tutulmaya başlandığı 1937 yılından günümüze kadar  yaklaşık 70 bin kez orman yangını meydana gelmiş olup yangından zarar gören ormanlık alan 1.5 milyon hektardır.  

Resimde kalıntıları görülen, Muğla'nın Milas ilçesinde 22.08.2006 günü başlayıp Gökova'nın kuzeyine ilerleyen ve 3 gün süren yangına müdahale devlete  günde 3.6 milyon TL'ye mal oldu. 900 hektar orman ve 100 hektar tarım arazisiyle birlikte, ormanda yaşayan birçok canlı, maliyeti 3 milyon TL olan 5 bine yakın arı kovanı, floranın  %50'si ile birçok telefon - elektrik direği ve iletişim - elektrik kabloları da yandı.

 

NOT: Milas Akyaka'da  üstte değinilen yangının tam 8. yıldönümünde 22.08.2014 günü saat 13.00 civarında çıkan yeni bir orman yangını yaklaşık 1 gün sürmüş ve  18 km ilerleyerek 8 yıl önceki yangının kül ettiği sahaya ulaşmıştır. Yeni yangın  ise bu kez 401 hektar tarım alanı ve 500 hektar da orman arazisindeki yaşamı yok etmiştir. Bölge Jandarması yangını oyun oynayan çocukların çıkarttığını bildirmiştir !

 

Not: Bilgilerin derlenmesinde TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı dokümanları ve günlük gazete haberlerinden yararlanılmıştır.

Fotoğraf: Milas yangın alanı (26.08.2006), H.S.Başkaya.

 

 

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

canadian meds cheap