BURSA BARAJLARINDA REKOR DOLULUK.. (Fotoğrafa tıklayınız)

Bursada kentsel su kullanımı nüfus artışı ve yoğun sanayi yatırımları sonucu her geçen yıl artış göstermekte ve özellikle  kurak geçen yıllarda Bursada da su sıkıntısı olup olmayacağı sıkça konuşulur hale gelmektedir. Bursa da kentsel su kullanıcılarına su sağlayan temel kaynaklar; Doğancı barajı, Nilüfer barajı, Pınar kaynakları ve Bursa’nın yeraltı su rezervidir.

BUSKİ-Barajlar Su Durumu Raporu’ na göre, Barajların tam dolu olmaları halinde kullanılabilir su hacimleri Doğancı barajında 32.6 milyon metreküp ve Nilüfer barajında 33.9 milyon metreküptür.

10 Nisan 2015 itibariyle Doğancı barajında 27.79 milyon metreküp (% 85,26) ve Nilüfer barajında da 32.24 milyon metreküp (% 95,10) kullanılabilir su bulunmaktadır. Uludağ' da 2,2 metre kar tabakası bulunduğu için, şu anda barajlarda emniyet payı olarak boşluk bırakılmakta ve Nilüfer çayına su salımı yapılmaktadır.

Uludağdaki kar erimeleri ve diğer nedenlerle değişmekle birlikte  barajlara günde  98 bin - 1,451 milyon metreküp arasında (Örneğin 12.11.2014 günü yaklaşık 98 bin metreküp, 09.06.2014 günü ise yaklaşık 1,485  milyon metreküp) yeni su girişi olmaktadır.

Bursa’nın şebekeden günlük su tüketimi ise, mevsim ve çeşitli nedenlerle farklılık göstermekle birlikte, günlük 200 - 361 bin metreküp arasında değişmektedir. 

Şu anda sadece barajlarda, hiç ilave olmasa bile günlük ortalama 300 bin metreküp kullanımla yaklaşık 200 gün  yetecek su bulunmaktadır.

Barajlara gelen su yetersizse, gelen ile kentin ihtiyacı  arasındaki fark öncelikle barajlardan, Pınar kaynaklarından (günde yaklaşık 13 - 42 bin metreküp) ve yer altı kuyularından (günde yaklaşık 0 - 83 bin metreküp) sağlanmaktadır.

Barajlara gelen su ile pınar kaynaklarından elde edilen suyun toplamı kentin günlük ihtiyacından fazla olması halinde, artan kısım barajlarda tutulmaktadır. Bursa’nın yaklaşık 200 milyon metreküplük yeraltı suyu rezervi ise zor günler için muhafaza edilmektedir.

 

 

Not: Rakamlar ve bilgiler BUSKİ raporlarından alınmış olup, fotoğrafta  Doğancı barajı görülmektedir.

 Foto: H.S.Başkaya

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

 

 

canadian meds cheap