Okyanuslar hiçbir zaman olmadığı kadar ısındı… Sıcaklık Rekoru !

 

 

 

Okyanusların yüzeylerindeki su sıcaklıkları 2014 yılında yükseklik rekoru kırmış bulunuyor. Araştırıcılar alarm veriyorlar: Acaba dünyamız birkaç yıllık aradan sonra tekrar ısınmaya mı başladı?

 

Araştırıcılar geçtiğimiz yaz aylarında okyanus yüzey sularında yapılan ölçümlerde 19. Yüzyıldaki ölçümlerin başladığı yıllardan beri en yüksek sıcaklıkların belirlendiğini bildirmişlerdir. Hawaii Üniversitesi araştırmacılarının analizlerine göre ölçülen bu değerler 1998 de  Pasifik okyanusundaki “ El Nino” döneminde ölçülen değerlerin de üzerinde görülüyor.

Okyanuslar iklim değişikliklerini izlemek için çok verimli indikatör ortamlar olarak bilinmektedir. Okyanus sularının üstten üç metrelik katmanı dünyanın üzerindeki hava tabakasının absorbe ettiği kadar sıcaklık  absorbe etmektedir.  2000 den 2013 yılına kadar okyanuslardaki sıcaklık artışında, atmosferik sera gazları sürekli artmasına rağmen, bir “ durgunluk dönemi” yaşanmıştı. Araştırıcıların anlam veremedikleri bu durgun dönemden sonra, 2014 yılında okyanus suları yeniden ısınmaya başlamış bulunuyor.

Okyanus sularında 2014 yılında görülen alışılmamış yükseklikteki sıcaklık değerlerinin “ kuzey pasifik” bölgesinde  yoğunlaştığı görülmektedir. Bu bölgede  Eylül 2014 de yapılan ölçümlere göre uzun yıllar ortalamasının 0.8 C üzerinde değerler belirlenmiştir. Tüm okyanusların sularındaki ortalama yükseklik ise 0.6 C civarında gerçekleşmiştir. Bu durumun bölgedeki hava hareketlerinin sonucu olarak gerçekleştiği düşünülmektedir.

Yürütülen çalışmalar 2014 yılının okyanusların ısınmasında bir “rekor yılı” olduğunu işaret etmektedir.

Bilindiği gibi okyanus sularının ısınması daha önce absorbe edilen karbondioksit gazının bir bölümünün tekrar atmosfere çıkışına neden olmaktadır. Atmosferik ortamdaki, en önemli sera gazlarından birisi olan “ CO2 “ nin konsantrasyon artışının  yeni ısınmalara neden olması sürpriz olmayacaktır.

Sonuçta bir “ tavuk – yumurta “ döngüsü ile karşı karşıya kalabileceğimiz ve günümüzde yaşanan global iklimsel anormalliklerin süreceği varsayılabilecektir.

Çözümün kesinlikle "antropjen sera gazı" emisyonlarının kontrolünde yattığını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Yararlanılan kaynak: Spiegel -  17.11.2014

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

canadian meds cheap