SPOR AYAKKABISINDAKİ TEHLİKE ... (Fotoğrafa tıklayınız)

 

 

Almanya’da spor ayakkabılarına yılda 10 Milyar Euro harcama yapıldığı bildirilmiştir. Bu ayakkabıların çoğu  iş gücünün ucuz olduğu ülkelerde üretilmekte,  sadece Çin  her yıl Almanya’ ya 300 milyon çift ayakkabı satmaktadır.  Almanya'da, ithal  ayakkabıların üretiminde kullanılan malzemelerde bulunabilecek zararlı (zehirli!) maddelerin kontrolü yapılmakta ve ürünler gerekirse geri iade edilebilmektedir.  

Ayakkabılarda belirlenen zehirli maddeler araştırıldığında, taban üretiminde kullanılan bazı  hammaddeler  ile  renkli ve elastik elyafların imalatında çeşitli kimyasallar kullanıldığı, gıda maddeleri ve otomobil lastiklerinde kullanımı yasaklanan bazı yüksek derecede kanserojen kimyasalların ise ayakkabı endüstrisinde hala kullanıldığı görülmektedir.

“Galileo” adlı basın kuruluşunun bildirdiğine göre esas problem ise “derilerin dabağlanmasında” yatmaktadır. Spor Ayakkabıların imalatında kullanılan derilerin dünya çapındaki en büyük üreticilerinden biri   Hindistandır.  Hindistan’da sığır derilerinin yaklaşık  %90 ‘ı   kimyasal dabağlamaya  tabi  tutulmaktadır.  Bu süreçte dabağlama ortamında , yüksek sıcaklık ,oksidatif etkiler gibi çeşitli faktörlerin katkısı  ile  çok zehirli bir madde olan Krom (+6) oluşmaktadır.

Almanya’daki “Ökotest-Vakfı” ithal spor ayakkabılarının derilerinde  yaptığı analizlerde her seferinde ,   bulunması yasak olan Cr(+6) kalıntılarına rastlamaktadır.

Krom VI bir “Kontaktallerjen”  ve yüksek derecede kanser tetikleyici maddedir. Spor ayakkabılarını kullananlar olasılıkla bu madde ile temas edebilmektedir. Belirlemelere göre ayakkabının pahalı (bilinen tanınmış marka) veya ucuz bir marka(sıradan ürün) olması da sonucu değiştirmemektedir. Zehirler tüm ürünlerde belirlenebilmektedir.

Acaba Almanya’nın iade ettiği ürünler başka ülkelere  satılmaktamıdır ? Almanya gibi çevre zehirlerine karşı duyarlı olmayan diğer bazı ülkelerdeki risk dercesi ne ölçüdedir ?

Tedbir olarak;  spor ayakkabıların mutlaka ter emici çoraplarla giyilmesi ve çorapların sık sık değiştirilmesi, tehlikenin kısmen önlenmesine yönelik önlemlerden biri olabilecektir.

 

Kaynak:  Ana haber kaynağı “ www.stern.de ”

Fotoğraf: U.Ü.Spor Müsabakaları

 

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

canadian meds cheap