SERA GAZLARI VE GLOBAL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ (2014)...(Fotoğrafa tıklayınız)

 

Bilindiği gibi iklim değişikliğinin nedeni olarak insanlar tarafından üretilen bazı atık gazlar gösterilmektedir. Birleşmiş Milletler (BM) son haberinde havadaki sera gazlarının iklim ve okyanuslar üzerinde etkili olan yeni bir zirve düzeyine ulaştığını bildirmektedir.

Birleşmiş Milletlerin çalışma gruplarından birisi olan Dünya Meteoroloji Organizasyonu (WMO) havadaki karbondioksit konsantrasyonunun son 30 yıldan beri 2012 -2013 yıllarında olduğu kadar yükselmediğini bildirmiştir. BM örgütüne göre Atmosferdeki  sera gazları konsantrasyonunun yeni bir tavan değerine ulaştığı anlaşılmaktadır.

Bu yükselme sonucunda atmosferik sıcaklığın artışı yeniden hız kazanmıştır. Sera gazlarının geri yansıtma gücünün 1990-2013 yılları arasında % 34 arttığı belirlenmiş olup,  BM İklim Konseyi geçmiş yıllardaki iklim değişikliğinin temel nedeni olarak insanlar tarafından üretilen ve atmosfere bırakılan atık karbondioksit gazı  göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl atmosferik karbondioksit konsantrasyonu ortalama 396 ppm değerine ulaşmıştır. WMO ya göre bu değer 18. Yüzyıl ortalarında henüz endüstrileşmenin başlamadığı dönemdeki değerlere göre % 142 artışı ifade etmektedir. Sadece 2012 – 2013 yılları arasındaki ilave artış 2.9 ppm düzeyinde ölçülmüştür.

Bu arada sera gazlarından olan metan endüstileşme dönemi öncesine göre  %253,  Diazotmonoksit ise %121 artış göstermiştir.

Atmosferdeki artışa paralel olarak okyanuslarda çözünen karbondioksit artışının ise giderek yükselen oranda asitleşmeye neden olduğu, bu durumun da denizlerde yaşayan organizmalar için ciddi olumsuz sonuçları olacağı bildirilmektedir.

WMO ya göre  dünya denizleri halen günlük olarak kişi başı yaklaşık 4 kg  karbondioksit absorbe etmektedir. Okyanuslardaki asitleşmenin de 300 milyon yıldan beri ulaştığı en yüksek düzeyde olduğu tahmin edilmektedir.

Foto: US- NOOA

 

 

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

canadian meds cheap