KUZEY YARIMKÜREDE KARBONDİOKSİT ALARM VERİYOR… (Fotoğrafa tıklayınız)

 

 

CO2 Konsantrasyonu kuzey yarıkürede ilk kez "sürekli olarak" psikolojik eşik değerini aştı..  CO2 değerleri rekor üstüne rekor kırıyor..

 

Gezegenimizin kuzey yarıküresinde CO2 konsantrasyonu ilk kez bir ay süre ile sembolik eşik değeri kabul edilen 400 ppm’in (milyonda 400 kısım)  üzerinde seyretti. Pasifik okyanusundaki ölçüm istasyonlarında da aynı değerler ölçüldü.

Cenevre’deki Dünya Meteoroloji Organizasyonu (WMO) ‘nun  bildirdiğine göre, sera etkisine neden olan ve dünyamızın iklimini etkileyen kuzey yarıküre atmosferindeki CO2 konsantrasyonu yeni bir aylık rekor kırdı.  CO2 konsantrasyonu kuzey yarıküre atmosferinde  Nisan 2014 boyunca ilk kez  sürekli olarak 400 ppm değerinin üzerinde seyretti. Endüstrileşmenin başladığı dönemden önce atmosferik CO2 konsantrasyonu 280 ppm civarında idi.

400 ppm eşiği ilk kez 2012 yılında ve daha sonra da birkaç kez aşılmıştı. Ancak her seferinde çok kısa süreli ve bazı belli bölgelerde yüksek ölçümler bildiriliyordu. Son yükseliş ise uzun süreli ve yaygın olarak kendini gösterdi. Bu durum düzenli ölçümlerin başladığı 1958 yılından beri ilk kez görülüyor.

WMO ya göre  400 ppm eşik değerine ulaşılması fosil yakıtların ve konsantrasyon arttırıcı diğer antropojen faaliyetlerin bir sonucudur. Kuzey yarıkürede  WMO ölçüm ağında yer alan  bütün istasyonlar  2014 ilkbaharında  rekor CO2 konsantrasyonu bildirmişlerdir. WMO ya göre  2015 veya 2016 da  da global düzeyde eşik değerinin aşılması beklenmektedir.

WMO yönetimince bu durum sera gazlarının artış trendi ile ilgili yeni bir uyarı olarak değerlendirilmelidir. WMO sra gazı emisyonlarının azaltılması için acil eylem uygulanmasını zorunlu görmektedir.

 

Dünyamızın atmosferi ve sera etkisi için bakınız; http://www.uludag.edu.tr/dergi2/seraetk.pdf

 

 

(ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN LÜTFEN SOL ÜST KÖŞEDEKİ MERKEZ LOGOSUNA TIKLAYINIZ)

 

 

canadian meds cheap